Městská část Brno | Bohunice

Statutární město Brno

Vyhledávání

Evakuace škol – únik plynu

IZS

Dne 4.9.2015 v ranních hodinách bylo porušeno středně tlakové potrubí plynu před ZŠ Arménská 21. Havárie byla způsobena firmou, která v současnosti provádí úpravu okolí vstupu do základní školy. 

Po ohlášení havárie jednotkám integrovaného záchranného systému byla provedena nucená evakuace dětí a pedagogických pracovníků ZŠ Arménská a MŠ Běloruská. Děti ze základní školy byly vyučujícími odvedeny zadním vchodem školy na hřiště mezi ulicemi Rolnická a Spodní. Děti využily čas hraním na hřišti a povídáním se spolužáky.

Po příjezdu jednotek IZS bylo prohledáno nejbližší okolí, přičemž velitel zásahu z řad hasičů rozhodl také o evakuaci osob z MŠ Běloruská. MŠ v sále radnice, obrázek se otevře v novém okněV té době naštěstí v obou budovách školky v Pohádce i Chaloupce probíhala příprava na evakuaci. Včasnou reakcí, zejména paní školnice, byly informovány všechny třídy v obou budovách. Po příchodu policisty byly učitelky všech tříd připraveny děti odvést z ohroženého prostoru. Děti byly operativně umístěny do budovy radnice, která je nejblíže ke školce. V zastupitelském sále jim byly promítány pohádky a rozrušené děti se postupně uklidnily. Po dohodě s velitelem zásahu, kdy bylo kuchařkám povoleno vstoupit do školky, dostaly děti i svačinky. Dohled nad dětmi kromě pracovnic školky prováděli i dva přidělení hasiči, kteří povídali o své práci a dovolili dětem vyzkoušet hasičskou helmu a kabát.

Délka evakuace se protáhla na cca 2,5 hodiny. Evakuováni byli také obyvatelé domu Běloruská 16 - domovy opustilo cca 25 osob.

Pracovníci společnosti RWE opravili poškozené vedení zcela profesionálně a bez větších komplikací. Plynové potrubí, obrázek se otevře v novém okněPo spuštění přívodu plynu a provedených zkouškách těsnosti velitel hasičů rozhodl o ukončení evakuace.

Děti se postupně vracely do svých tříd. Paní kuchařky s plným nasazením stihly dětem včas uvařit obědy. Někteří rodiče, kteří se o havárii dozvěděli z médií, využili možnosti vyzvednout si děti a odvést je do svých domovů.

Vedení radnice by rádo poděkovalo touto cestou zejména všem pracovníkům školských zařízení za zcela profesionálně provedenou evakuaci dětí z ohroženého území. Dětem a obyvatelům evakuovaného domu Běloruská 16 za jejich trpělivost v průběhu celé evakuace.

Dále děkujeme zasahujícím jednotkám integrovaného sytému zejména:
jednotkám hasičů z KŘ HZS Jmk, PS Lidická, PS Přehrada, PS BVV, PS Lískovec, PS Líšeň, SDH Brno Bohunice, SDH Brno Komín, HZSp SŽDC Brno, Policii české republiky, Městské policii Brno za profesionálně provedený zásah.

Antonín Crha
starosta

Odkazy na televizní stanice se zprávami o provedeném zásahu:
http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima/zpravy-ftv-prima-492015 od začátku
http://novaplus.nova.cz/porad/televizni-noviny/video/6577-televizni-noviny-4-9-2015/ od cca 25 minuty
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/315281381990904-udalosti-v-regionech od cca 7:25 minuty

Evakuace školských zařízení v souvislosti s únikem plynu

Před ZŠ Arménská 21

Před ZŠ Arménská 21

 
IZS

IZS

 
Plynové potrubí

Plynové potrubí

 
Příjezd hasičů

Příjezd hasičů

 
MŠ v sále radnice

MŠ v sále radnice

 
Článek v novinách

Článek v novinách

 
Článek v novinách

Článek v novinách

 
 
11.9.2015 14:22:53 - aktualizováno 11.9.2015 14:26:43 | přečteno 1727x | antonin.crha
 

Úřad městské části města Brna,
Brno-Bohunice

Dlouhá 3, 62500 Brno

Úřední hodiny
pondělí: 8.00 - 17.00
středa:  8.00 - 17.00

Tel.: 547 423 810
Fax: 547 352 946
e-mail: info@bohunice.brno.cz
ID datové schránky: hm2byk9 

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load