Městská část Brno | Bohunice

Statutární město Brno

Vyhledávání

Nad radnicí zavlaje moravská vlajka

Moravská vlajka

Dne 5. července oslavíme na Moravě svůj nejvýznamnější svátek — Den příchodu soluňských bratrů Cyrila a Metoděje. Tato událost měla a má nesmírný kulturní význam nejen pro Moravu, ale také pro velkou část Evropy. Pro její připomínku zavlaje na naší radnici moravská vlajka! Již loni tak rozhodla Rada městské části. Tuto iniciativu vítám neboť mé lokální patriotství je podepřeno i rodáctvím. A tato kombinace je od podstaty zcela něco jiného než často proklamovaný etnický nacionalismus, do nějž tak rádo „sklouzává“ národovectví všeho druhu…

A tato kombinace je od podstaty zcela něco jiného než často proklamovaný etnický nacionalismus, do nějž tak rádo „sklouzává“ národovectví všeho druhu…

A jak se to vlastně má s moravskými symboly, znakem a vlajkou?

Od přelomu 13. a 14. století je obecně přijímaným znakem Moravy vpravo hledící bíle a červeně šachovaná orlice v modrém poli, se zlatou královskou korunou a zbrojí (zobák a pařáty) a s červeným jazykem. V roce 1462 polepšil císař Fridrich III. na žádost zemského hejtmana markrabství moravského Jindřicha z Lipé a dalších pánů Moravě tento znak na orlicí šachovanou žlutou a červenou barvou. Toto polepšení, neboť bílá barva v heraldice zastupuje stříbrnou a žlutá pak zlatou, bylo odměnou za pomoc císaři proti tehdy vzbouřeným Rakušanům…

Moravský zemský sněm však privilegium nepřijal a tehdejší lenní pán Moravy, český král Jiří z Poděbrad, tuto změnu nepotvrdil.  V průběhu věků se pak uskutečnila mnohá, v podstatě vždy neúspěšná či nedokončená jednání za uznání varianty se žlutou (zlatou)barvou.

Po vzniku Československa v roce 1918 pojímal velký státní znak v sobě znaky všech tehdejších významných částí státu. Moravu zastupovala červenobíle šachovaná orlice se zlatou zbrojí, korunkou i jazykem… a taková je tam dodnes. Taková je i na standartě prezidenta republiky. Jihomoravský kraj pak pro jistotu používá ve svém znaku i na vlajce orlice v obou barevných provedeních…

Jaké barvy jsou tedy správné? Jednoznačná odpověď asi neexistuje. Vyjdeme-li z platné legislativy je správné užití bílo a červeně šachované orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Za moravské barvy lze pak považovat barvy bílou, červenou a modrou. 

Osobně upřednostňuji stříbrnou variantu orlice, i proto, že je historicky doložitelná. Vlajku pak zásadně celoplošně modrou. Proč? To je jednoduché. Původní orlice byla ve znaku s modrým podkladem. To je historicky doložitelné. A také nově koncipované kraje, které jsou nebo byly součástí moravského území, na svých vlajkách použily „modrou“ variantu. Jen pro zajímavost kraje vyjmenuji: Jihomoravský, Vysočina, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický a Zlínský. Dnes tak často používaná dvoupruhá žlutočervená moravská vlajka, odvozovaná od tolik chtěné a pro mnohé „lepší“ žlutočervené orlice, je pro mne nepřijatelná. A to z prostého důvodu: taková již dávno přináleží našemu hlavnímu českému městu Praze…

Ing. Miloš Vrážel, starosta

Diskuze na téma je možná i na:  www.facebook.com/bohunicepohledemstarosty

 
4.7.2013 10:53:25 | přečteno 2383x | milos.vrazel
Štítky: facebook
 
 

Úřad městské části města Brna,
Brno-Bohunice

Dlouhá 3, 62500 Brno

Úřední hodiny
pondělí: 8.00 - 17.00
středa:  8.00 - 17.00

Tel.: 547 423 810
Fax: 547 352 946
e-mail: info@bohunice.brno.cz
ID datové schránky: hm2byk9 

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load