Městská část Brno | Bohunice

Statutární město Brno

Vyhledávání

Zpráva z prezentace projektu Rezidenční parkování

Rezidenční parkování

Prezentace projektu Rezidenční parkování v Bohunicích proběhla 20.1.2016 od 17:30 hod v zasedacím sále bohunické radnice.

V úvodu Ing. Havlíček, vedoucí Útvaru dopravního inženýrství Brněnských komunikací, prezentoval (za tvůrce projektu) obecnou část projektu rezidenčního parkování a doplnil některé informace o Bohunicích.

Následně Ing. Bielko, vedoucí Odboru dopravy MMB odpovídal na dotazy z publika. Akce se zúčastnilo něco málo přes 40 občanů.

Z prezentace vyplynuly některé skutečnosti:

- Rezidenční karta bude placená. Požadavek starostů města Brna je do 300Kč/rok na 1. vlastněné auto.

- Nárok na rezidenční kartu (za základní poplatek) bude mít každý vlastník vozidla – vždy na jedno auto, tzn. v jedné domácnosti může být i více rezidenčních karet (příklad: jedno auto je psané na otce – má nárok na kartu v základní ceně; druhé auto je psané na matku – rovněž; další je psané na syna – také. Podmínka trvalé bydliště). Lze takto získat do rodiny několik rezidenčních karet za základní sazbu. Zvýšenou sazbu zaplatí majitel, který má na sebe psané dvě a více aut. Rezidenční karta na další auta bude výrazně dražší – až o tisíce Kč/rok.

- Nárok na rezidenční kartu v základní sazbě bude mít i řidič služebního vozidla, které mu zaměstnavatel odsouhlasí pro soukromé použití.

- Nárok na rezidenční kartu nebudou mít podnájemníci – tedy občané bez trvalého bydliště. Ti za pobyt v rezidenční zóně zaplatí parkovací poplatek – obdobný systém jako v centru Brna.

- Zavedení rezidenčního parkování předchází zásadní změna dopravního značení v území, kde má být zavedeno. Znamená to, že musí dojít k takové změně, která parkování v rezidenční zóně legalizuje v souladu s platnou legislativou. Tam, kde to nepůjde, budou parkovací místa zrušena. 

- Předkladatel projektu nebyl z objektivních důvodů schopen zatím říct „přesnější“ číslo, kolik parkovacích míst zavedením rezidenčního parkování v městské části ubyde.

- Debata nad zavedením rezidenčního parkování bude zahájena, až nám předkladatelé projektu předloží k odsouhlasení projekt změny dopravního značení na jednotlivých ulicích.

V diskuzi vystoupil pan Vrážel, který prezentoval názor, že zavedení rezidenčního parkování je velká šance dosáhnout toho, aby všechna parkovací místa v Bohunicích byl legální a nehrozila už pokuta za parkování v místech, kde se parkovat nesmí. Pokud by se mám pak rezidenční parkování nelíbilo, je možné je kdykoliv zrušit.

Tomu oponoval starosta Bohunic Crha, který prohlásil, že je tento názor zkreslující, protože zavedení rezidenčního parkování sebou nese změnu dopravního značení a faktický úbytek parkovacích míst. Při případném zrušení rezidenčního parkování by tyto úpravy v Bohunicích zůstaly, takže bychom dosáhli jen ztráty parkovacích míst bez pozitivního efektu. Z tohoto důvodu je současné vedení MČ Brno-Bohunice k projektu zdrženlivé.

Dále se diskutovalo nad dopravní úpravou před Gruzínskou č. 13, kde změna dopravního značení (často prezentovaná jako příprava na zavedení rezidenčního parkování) vedla k likvidaci cca 13-ti parkovacích míst.

Diskutovalo se i nad nesmyslně dlouhou „zebrou“ na ulici Čeňka Růžičky u výjezdu z Nových Nivek.

Diskuze byla místy bouřlivá.

Antonín Crha
starosta

Prezentace 20.1.2016

Rezidenční parkování

Rezidenční parkování

 
Rezidenční parkování

Rezidenční parkování

 
Rezidenční parkování

Rezidenční parkování

 
Rezidenční parkování

Rezidenční parkování

 
 
22.1.2016 15:18:24 | přečteno 1665x | antonin.crha
Štítky: facebook
 
 

Úřad městské části města Brna,
Brno-Bohunice

Dlouhá 3, 62500 Brno

Úřední hodiny
pondělí: 8.00 - 17.00
středa:  8.00 - 17.00

Tel.: 547 423 810
Fax: 547 352 946
e-mail: info@bohunice.brno.cz
ID datové schránky: hm2byk9 

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load