Městská část Brno | Bohunice

Statutární město Brno

Vyhledávání

Bohunické smírčí kameny

Kamenné kříže

Jestliže někdo, při procházení bohunickou nemocnicí zabloudil i za budovu tamní psychiatrické kliniky, patrně si povšiml dvou zvláštních, lidskou rukou otesaných kamenů.

Jedná se o tzv. smírčí kameny, svědky dávno zapomenuté lidské tragédie, neštěstí, násilnosti či vraždy. Jedná se o poměrně vzácné kulturní památky, kterých v naší republice není mnoho. Kameny pochází z období středověku a jsou tak patrně nejstarším dochovaným lidským dílem v celých současných Bohunicích.

Vznik kamenů má svůj původ ve feudálním právu, které ponechávalo rozhodnutí o trestu za násilnou smrt člověka na pozůstalých. Ti mohli pachatele buďto zažalovat u soudu, nebo se s ním dohodnout mimosoudně a uzavřít s ním smírčí smlouvu. Po uzavření této smlouvy už nebylo možné viníka znovu soudit. Součástí smlouvy bývala zpravidla i dohoda o majetkovém, či finančním odškodnění a další činy lítosti – například na místě tragédie postavit smírčí křížový kámen. Součástí vyobrazení vytesaného na kameni bývalo kromě popisu události také zpodobnění smrtícího nástroje (meče, dýky, oštěpu, sekery...) a profese oběti (kladivo, kleště, vařečka, krejčovské nůžky...).

První pokus o evidenci smírčích kamenů pochází až z konce 19. století. Dle tehdejšího badatele Wilhelma Franze z roku 1893, stávaly oba kameny asi 400 m od sebe u paty Červeného kopce vedle pěší cesty, která spojovala Vídeňskou ulici s tehdejší ulicí Jihlavskou. Později byly přemístěny na dnešní místo, kde sice nejsou tolik vidět, ale zase tak netrpí činností lidí.

Menší z dvojice kamenů má v těle vytesaný tlapatý kříž a již nečitelný nápis, ze kterého lze přečíst pouze písmena SEG a DVSSI (v překladu „duši“). V dnešní době je rozlomený. Jeho rozměr je 65 x 41 x 20 cm. Kniha, ze které jsem čerpal, uvádí, že již neexistuje (nebyl nalezen).

Vyšší z dvojice má na sobě vytesán latinský kříž, vedle kterého jsou po stranách vyobrazeny oštěp, dýka a rýč. Jeho rozměr je 110 x 40 x 18 cm. Kniha, ze které jsem čerpal, uvádí, že jeho další osud je neznámý.

Kamenný kříž, obrázek se otevře v novém okněV Bohunicích na polní mezi, několik kroků od pěší cesty do Moravan, stával ještě jeden kříž. Jeho rozměr byl 85 x 70 x 20 cm. Jednalo se o plochý kámen se slabým reliéfem kříže. Jeho hlava byla zakončena kruhem. Tento kámen se dochoval jen v kresbě výše zmíněného W. Franze.

 Ačkoliv o bohunických křížových smírčích kamenech mnoho nevíme, jsou a patrně i zůstanou němými svědky naší minulosti.

Antonín Crha
starosta

Zdroj: Kniha "Z historie Bohunic", ISBN: 978-80-905558-0-8.
Foto: Autor článku

Smírčí kameny

Smírčí kameny na svém dnešním místě v Bohunické nemocnici.

Smírčí kameny na svém dnešním místě v Bohunické nemocnici.

Zdroj: Archív autora článku.
 
Smírčí kámen na svém původním místě

Smírčí kámen na svém původním místě

Zdroj: Národní památkový ústav Brno
 
Smírčí kámen na svém původním místě

Smírčí kámen na svém původním místě

Zdroj: Národní památkový ústav Brno
 
Smírčí kameny na svém původním místě

Smírčí kameny na svém původním místě

Zdroj: Národní památkový ústav Brno
 
 
3.4.2013 15:54:19 - aktualizováno 2.12.2014 11:06:36 | přečteno 4114x | antonin.crha
Štítky: facebook
 
 

Úřad městské části města Brna,
Brno-Bohunice

Dlouhá 3, 62500 Brno

Úřední hodiny
pondělí: 8.00 - 17.00
středa:  8.00 - 17.00

Tel.: 547 423 810
Fax: 547 352 946
e-mail: info@bohunice.brno.cz
ID datové schránky: hm2byk9 

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load