Městská část Brno | Bohunice

Statutární město Brno

Vyhledávání

Otázky a odpovědi

Psi mocici na rodinne domky
Martin  |  23.10.2014 16:01:31 / Odpověděl: Ing. Miloš Vrážel  |  24.10.2014 8:27:12
Dobry den,
chtel bych se Vas zeptat na to jak resit problem obechcavani rodinnych domku nekterymi psy. Kdyz se podivam na rodinny barak a na sokliku je jeden flek vedle druheho, je mi z toho trosku smutno. Je mi jasne, pes za to nemuze. Majitele by meli byt trosku soudni, ale jak videt, je jim to uplne jedno co jejich pes obechcava. Muzete mi dat nejaky tip jak toto resit, az nejakeho majitele s jeho psickem u takoveto akce chytim? Nejsem clovek co by tam vyckaval cely den a cekal, az nekoho uvidi, ale az nekoho potkam, chtel bych byt trosku pripraven. Jako jeden z navrhu me napada zavolani policie a vycisteni celeho sokliku na naklady pejskare? Myslim, ze priste by si mohl podobnou akci rozmyset.
Dekuji
Odpověděl: Ing. Miloš Vrážel  |  24.10.2014 8:27:12
Také dobrý den pane Martine.
Jednu dobu jsem zde na netu zveřejňoval v rámci "osvěty" fotografie promočených bohunických rohů psí močí. Nejsem ale ten, který by měl pravomoc či možnosti tuto situaci řešit. Tedy situaci, kdy lidé chovají psi v bytech sídlištní zástavby. Navíc za situace, kdy se takové držení psa nepovažuje za jeho týrání v nevyhovujících chovatelských podmínkách. Vždyť co jiného to nakonec je, když pes může "beztrestně" moči a vyprazdňovat se jen dvakrát denně, má omezený pohyb a pod. To, že se nejedná o týrání zvířete je podporováno i mnohými lobisty - výrobci granulí, léčiv a dalších potřeb a i samotnými veterináři a chovnými stanicemi. Neboť jsem absolventem čtyřsemestrálního studia na brněnské veterině v oboru "Člověk a zvíře", tak si dovolím tvrdit, že vím o čem mluvím a to z obou stran. A tak i častokrát si říkám, komu že to sídliště vlastně patří: psům nebo lidem. Samozřejmě lidem, kteří chovají psy. Jako starosta jsem ve zpravodaji NB několikrát ekonomickým rozborem dokazoval, že i poplatky vybírané radnicí za psy nemohou plně odstranit důsledky jejich držení... a nejsou to jen ty pytlíky na hovínka, ale svoz a likvidace odpadu, investice do psího výběhu, škody na stromech a keřích, atd...a také na nemovitostech, plotech, dopravních značkách, veřejném osvětlení..
A k tomu zásahu MP. Pokud by byla v blízkosti snad by mohlo jít o poškození či znečištění cizí věci. Ale veřejné mínění a tedy i aktivita MP je a bude spíše na straně "psů". A navíc pokud nebude hlídka MP v dohledu, těžko někoho zadržíte do jejího příjezdu. A pak to obvyklé "tvrzení proto tvrzení".
Závěrem přidám návrh řešení na "zmírnění" dopadu chovatelství psů. Bohužel se mi jej nepodařilo i přes jeho již dřívější zveřejnění prozatím zpopularizovat. Když už nejde roční poplatky za držení psů zvýšit (mají zákonnou hranici 1500 Kč), navrhuji cestou zastupitelstva MČ snížit výši poplatku za fenky. Ty močí aniž by zvedaly zadní nohu...
Děkuji za dotaz Ing. Miloš Vrážel, toho času ještě starosta
PS. Nejsem vůbec nepřítelem psů, spíše jejich přítelem. Jsem z blízké vesnice a psi byli vždy součástí našeho malého venkovského hospodářství (slepice, králíci, kačeny, krůty, prase). Mívali jsme doma nejen štěňata a koťata ale i psí sádlo... Tedy jsem v tomto ohledu realistou, a snad i proto jsem se zasadil o vybudování prvního oploceného výběhu pro psy s mnoha "cvičebními prvky" a o další bohunický, tedy již třetí volný výběh za domy ulice Souhrady...
IP: xxx

Kategorie odpovědí

 

Úřad městské části města Brna,
Brno-Bohunice

Dlouhá 3, 62500 Brno

Úřední hodiny
pondělí: 8.00 - 17.00
středa:  8.00 - 17.00

Tel.: 547 423 810
Fax: 547 352 946
e-mail: info@bohunice.brno.cz
ID datové schránky: hm2byk9 

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load