Děti (do 15 let) nebo mladiství (od 15 do 18 let), kteří zanedbávají povinnou školní docházku, utíkají z domova, požívají alkohol nebo návykové látky, živí se prostitucí,spáchaly trestný čin, nebo jde-li o děti mladší než 15 let, které spáchaly čin, který by jinak byl trestným činem, páchají přestupky nebo jinak ohrožují občanské soužití.
Rodič nebo jiná osoba odpovědná za výchovu dítěte má právo při výkonu svých práv a povinností požádat o pomoc orgán sociálně-právní ochrany.
Každý je oprávněn upozornit orgán sociálně-právní ochrany na výchovné problémy dětí a mládeže.
Kontaktovat referentku sociálního odboru, pověřenou činností na úseku sociálně právní ochrany dětí, nejlépe osobně po předchozí telefonické domluvě.
Platný občanský průkaz, při první návštěvě rodný list nezletilého dítěte či mladistvého
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Především ochota spolupracovat při řešení životní situace.
Proti správnímu rozhodnutí o výchovném opatření může žadatel podat odvolání k MMB, Odbor sociální pomoci , Koliště 19, Brno, a to do 15 dnů od jeho doručení prostřednictvím zdejšího úřadu.
Ten, kdo byť i z nedbalosti, ohrozí rozumový, citový nebo mravní vývoj dítěte, svádí ho k zahálčivému nebo nemravnému životu, umožní mu opatřovat pro sebe prostředky trestnou činností, umožní mu hru na výherních hracích automatech, dopustí se tím trestného činu dle § 201 zák. č. 40/2009 Sb. trestní zákoník v platném znění, za což může být odsouzen k odnětí svobody na šest měsíců až pět let.
Rodiči nebo jiné fyzické osobě, odpovědné za výchovu dítěte se uloží pokuta až do výše 50 000 Kč dopustí-li přestupku tím, že:
nesplní povinnost využít pomoc odborného poradenského zařízení, o jejímž uložení rozhodl orgán sociálně-právní ochrany podle § 12 zákona 359/1999 Sb. nebo
nepřevezme dítě při jeho návratu z ciziny podle § 36 odst. 3 zákona 359/1999 Sb. ačkoliv mu v tom nebrání závažná překážka
maří výkon ochranné výchovy dítěte a nebo narušuje výchovu dítěte svěřeného do výchovy jiného občana než rodiče nebo do pěstounské péče,
ponechá dítě bez náležitého dozoru přiměřeného jeho věku, rozumové vyspělosti, popřípadě zdravotnímu stavu, a tím je vystaví nebezpečí vážné újmy na zdraví, nebo v důsledku toho dítě způsobí újmu na zdraví jiné osobě nebo škodu na cizím majetku nikoli nepatrnou,
v úmyslu ponížit lidskou důstojnost dítěte použije vůči němu nepřiměřeného opatření, nebo
úmyslně ztěžuje nebo maří výkon rozhodnutí obecního úřadu podle § 13 zákona 159/1999 Sb., kterým byl nad dítětem stanoven dohled nebo kterým byla dítěti uložena omezení.
28. Datum poslední aktualizace: 2.10.2018